sklepzkamerkami
Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
Poleć nas innym
Dom Inteligentny
(2014-08-11)

Inteligentny dom to nowoczesny system, dzięki któremu żyje się nam zdecydowanie łatwiej a co ważne z pewnością o wiele oszczędniej i bezpieczniej. Niektóre projekty domów oferowane przez biura architektoniczne domyślnie posiadają już takie instalacje - warto zatem bliżej przyjrzeć się temu rozwiązaniu.

Korzenie tego wspaniałego rozwiązania sięgają lat 70-tych, sektora przemysłowego Stanów Zjednoczonych. Dzięki optymalizacji środowiska rozwoju roślin i systemów kontroli produkcji zautomatyzowanych, w latach 80-tych naukowcy postarali się o możliwość konstruowania systemów zarządzania budynkiem prywatnym a także budynkami biurowymi. Od budynków biurowych, bowiem rozpoczęły się intensywne prace nad wprowadzaniem i udoskonalaniem pomysłu inteligentnego budynku a dziś i inteligentnego domu.

Inteligent dom posiada system czujników i detektorów, które łączą się w jeden system dowodzenia, czyli zarządzania wszystkimi instalacjami w budynku. Zaczynając od sterowania oświetleniem kończąc na tym, że możemy z dowolnego miejsca na świecie zmieniać ustawienia do wykonania przez nasz inteligentny dom.

Sterowanie oświetleniem daje nam możliwość automatycznego gaszenia lub zapalania światła w zależności od pory dnia lub natężenia światła. Do popularnych funkcji sterowania oświetleniem należą: symulacja obecności, centralny wyłącznik, sceny świetlne, integracja z czujnikami ruchu. Jest to najbardziej podstawowa funkcja, jaką możemy zakupić, jeżeli mamy chęć posiadania inteligentnego domu.

Ale to nie koniec gry światła w nowoczesnej technologii, o której mowa. Możemy, bowiem rozszerzyć tę dziedzinę za pomocą zakupu funkcji sterowania oświetleniem ON/OFF. Jeżeli po ciężkim dniu prac mamy ochotę na chwilę relaksu właśnie ta funkcja pozwala na ustawienie nastrojowego, wyciszającego światła. Dzięki temu właśnie rozwiązaniu możemy również zaprogramować funkcję wczesnego zapalania się światła w całym domu, w zależności od pomieszczenia, w jednym może zapalać się jaśniej w drugim ciemniej.

Kolejnym bardzo praktycznym rozwiązaniem inteligentnego budynku jest możliwość sterowania roletami. Jeśli zaprogramujemy podnoszenie lub opuszczanie rolet na czas oczywiście naszej nieobecności w domu, dostosuje się również nasz inteligentny projekt do siły wiatru, natężenia światła, czy bardzo ciekawego rozwiązania, jakim jest symulacja obecności uczestników.

Jest to również kolejny aspekt omawianego projektu. Trafne rozwiązanie z uwagi na możliwość włamania do naszego domu. System zachowuje się tak jak gdyby przebywali w nim domownicy, czyli zapala światła, podnosi rolety. Można powiedzieć, że spełnia jednocześnie funkcję bardzo rozbudowanego systemu alarmowego.

Inteligentny dom posiada wiele przydatnych funkcji służących do codziennego funkcjonowania, i tak np.:


  • Czujnik otwarcia okien - otwarte okno, zmniejsza się ogrzewanie danego pomieszczenia.

  • Czujnik ruchu, dzięki niemu w pomieszczeniu, gdzie nikogo nie ma obniża nam temperaturę o jeden lub dwa stopnie. Ponowne wykrycie ruchu zwiększa moc ogrzewania do poprzedniego.

  • Czujnik gazów - jeżeli system wykryje stężenie ulatniającego się gazu zostaniemy powiadomieni alarmem nawet w postaci wiadomości SMS, bo i taka funkcja jest dostępna, jak również możliwość łączności poprzez strony WWW.

  • Czujnik zmierzchu - możemy zaprogramować dowolnie, zamknąć rolety, zmienić oświetlenie w domu, bądź oświetlić budynek na zewnątrz.

Kolejnymi funkcjami, które możemy wykorzystać w naszym inteligentnym projekcie to sterowanie bramami, wjeżdżamy na naszą posesję przez bramę, która otwiera się za pomocą pilota, jak również brama garażowa, możemy również zapalić światła np. w garażu.

W budynku sterujemy za pomocą panelu ściennego sterujemy ogrzewaniem, czyli nasz projekt sam ustala temperaturę w pomieszczeniach w zależności od tego na ile i w jakim czasie są użytkowane, z łazienki korzystamy tylko rano i wieczorem, więc przez cały dzień nie musi być tam tak ciepło jak w innych pomieszczeniach, w których przebywamy. Możemy zaprogramować grzanie na poszczególne dni tygodnia lub pory dnia. Możemy temperaturę ustawić ręcznie. Jest to funkcja bardzo ekonomiczna i wydajna.

Sterowanie klimatyzacji, które działa na takich samych warunkach jak funkcja ogrzewania.

To tylko podstawowe funkcje projektu inteligentny dom. Pamiętajmy, że inteligentny budynek, to nie tylko droga zabawka, lecz bardzo bezpieczne rozwiązanie troski o nasz spokój i bezpieczeństwo a przede wszystkim to dom energooszczędny.